Gå direkt till innehåll
Ny SVU-rapport: MBR-tekniken – utmaningar och möjligheter för svenska avloppsreningsverk. (Avlopp & miljö)

Nyhet -

Ny SVU-rapport: MBR-tekniken – utmaningar och möjligheter för svenska avloppsreningsverk. (Avlopp & miljö)

Information om allmänt tillgänglig rapport från Svenskt Vatten Utveckling!
Nr:
2023-08
Titel:
MBR-tekniken – utmaningar och möjligheter för svenska avloppsreningsverk. Praktiska erfarenheter och framtidsutsikter baserat på nio år av pilotverksamhet och en fullskaleimplementering.
Författare:
Sofia Lovisa Andersson, Stockholm Vatten och Avfall, Sofia Andersson, Sweco, Christian Baresel, IVL Svenska Miljöinstitutet
Länk till pdf:
https://vattenbokhandeln.svens...

Sammanfattning: Under nio år (2013–2022) har membranbioreaktorteknik (MBR) för rening av avloppsvatten utvärderats i pilotförsök vid FoU-anläggningen på Hammarby Sjöstadsverk i Stockholm − inför fullskaleimplementering vid Henriksdals avloppsreningsverk där en av sju fullskalelinjer är i drift sedan 2021. Rapporten sammanfattar erfarenheter, utmaningar och möjligheter med tekniken.

Sökord: Membranbioreaktor, avloppsvattenrening, pilotförsök, Henriksdals avloppsreningsverk
Keywords: Membrane bio reactor, wastewater treatment, pilot scale, Henriksdal wastewater treatment plant

----------------------------------------------------------------------------------------------
Rutin för utgivande av Svenskt Vatten Utvecklings (SVUs) egna rapporter!
Nya egna SVU-rapporter informeras om och är tillgängliga endast för medlemmar under de tre första månader genom länk som skickas ut i e-post. Efter tre månader blir rapporterna fritt tillgängliga för alla som vanligt genom Svenskt Vattens hemsida, vår rapportdatabas, Vattenbokhandeln och Newsdesk. Medlemmar, företagsabonnenter och icke-medlemmar som anmält sig till Newsdesk får då rapportinformation och länk.

C-rapporter blir allmänt tillgängliga direkt som vanligt och får även fortsättningsvis skickas vidare direkt till eventuellt intresserade.
S-rapporter är en ny serie. Det är kortare sammanfattningar av specifikt utvalda SVU-rapporter. De kommer som C-rapporterna att bli allmänt tillgängliga direkt.

Tipsa en vän!
Skicka detta mejl vidare till en vän/kollega som du tror är intresserad av SVUs
rapporter!

Ämnen

Kategorier

Kontakter

  • P1010726
    P1010726
    Licens:
    All rights reserved
    Filformat:
    .jpg
    Storlek:
    3648 x 2736, 3,56 MB