Gå direkt till innehåll
C SVU-rapport C VA-teknik Södra 2012: VA-teknik Södra Aktivitetsrapport september 2011 - augusti 2012 (Avlopp & miljö)

Nyhet -

C SVU-rapport C VA-teknik Södra 2012: VA-teknik Södra Aktivitetsrapport september 2011 - augusti 2012 (Avlopp & miljö)

Information om ny rapport från Svenskt Vatten Utveckling!
Nr:
C VA-teknik Södra 2012
Titel: VA-teknik Södra Aktivitetsrapport september 2011 - augusti 2012
Författare: Jes la Cour Jansen, Karin Jönsson VA-teknik vid Institutionen för Kemiteknik, LTH och Henrik Aspegren, VA SYD
Område: Avlopp & miljö

Sammandrag: VA-teknik Södra är ett projektprogram för stärkande av forskning, utveckling och utbildning inom vattenförsörjnings- och avloppstekniken i södra Sverige med fokus på avancerad avloppsvattenrening. I denna aktivitetsrapport presenteras resultaten av programmets tredje år. 

Sökord: VA-teknik Södra, projektprogram, industridoktorander, årsrapport
Keywords: VA-teknik Södra, project programme, industrial PhD, annual report  
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Länkar till:
Rapport (pdf-fil): C VA-teknik Södra 2012
Rapportdatabas: Rapportdatabas
SVUs rapportersida (på vår hemsida): SVUs rapporter

Läs mer i rapporter från SVU/VA-Forsk inom samma ämnesområde:
C_SGC Rapport 271:
Hållbara system för biogas från avlopp och matavfall, Hamse Kjerstadius, Åsa Davidsson & Jes la Cour Jansen, Lunds Tekniska Högskola
• 2012-15: Rötning av avloppsslam vid 35, 55 och 60 °C, Hamse Kjerstadius och Åsa Davidsson, Lunds Tekniska Högskola. Liselotte Stålhandske, VA SYD. Eva Eriksson och Mikael Olsson, Danmarks Tekniske Universitet. Jes la Cour Jansen, Lunds Tekniska Högskola
C VB2011_DagoNatLTU: Dag&Nät Verksamhetsberättelse 2011, Maria Viklander, Stadens vatten/VA-teknik, Luleå tekniska universitet
C VB2011 VA-kluster MD: Verksamhetsberättelse 2011 VA-kluster Mälardalen, Redaktörer Bengt Carlsson, Institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet samt Linda Åmand, IVL Svenska Miljöinstitutet
C VA-teknik Södra_2011: VA-teknik Södra - Aktivitetsrapport september 2010 - augusti 2011, Jes la Cour Jansen, Karin Jönsson VA-teknik vid Institutionen för Kemiteknik, LTH, och Henrik Aspegren VA SYD

Synpunkter!
Vi inom Svenskt Vatten Utveckling (SVU) vill gärna ha synpunkter på rapporterna. Anledningen är att vi avser att sammanställa den sammanlagda nyttan av SVU. Alla synpunkter, positiva som negativa är högst välkomna. Ange då vilken eller vilka rapporter kommentarerna avser. Skicka mejl till e-postadressen:  (SVU@svensktvatten.se).
Skriv i ”Ämnesraden” att mejlet handlar om synpunkter på SVUs rapport/er. Tack på förhand.

Tipsa en vän!
Skicka denna mejl vidare till en vän/kollega som du tror är intresserad av SVUs rapporter!

Anmäl intresse för info-mejl!
Skicka mejl till e-postadressen: SVU@svensktvatten.se.
Skriv i ”Ämnesraden” att du vill ha framtida info-mejl, så lägger vi till dig på sändlistan.

Stoppa info-mejl!
Om du inte vill ha några fler info-mejl, skicka ett mejl till e-postadressen: SVU@svensktvatten.se.
Skriv i ”Ämnesraden” att du inte vill ha fler info-mejl, så tar vi bort dig från sändlistan.

Relaterade länkar

Ämnen

Kategorier

Kontakter

Fredrik Vinthagen

Fredrik Vinthagen

Presskontakt Kommunikationsstrateg Press & kommunikation 0734-23 13 96

Svenskt Vatten arbetar för rent dricksvatten och friska sjöar och hav

Svenskt Vatten arbetar för rent dricksvatten och friska sjöar och hav. Våra medlemmar, de kommunala VA-organisationerna, är landets viktigaste livsmedelsproducenter och miljövårdsföretag och tillhandahåller dricksvatten och avloppsvattenrening till 9,5 miljoner kunder. Vi arbetar aktivt för att stödja våra medlemmars utveckling och för att få gehör på nationella och internationella arenor.

Svenskt Vatten AB
Gustavslundsvägen 12
167 14 Bromma