Följ Svenskt Vatten AB

Sveriges godaste kranvatten kommer från Bromölla

Pressmeddelande   •   Okt 21, 2015 20:09 CEST

Kranvattentävlingen 2015 är avgjord och Bromölla står som vinnare. Juryn konstaterar med glädje att kranvattnet över hela landet blir godare och godare för varje år men att vinnarvattnet har det där lilla extra som gör att man vill ta många, stora klunkar av det. Dessutom vinner Timrå Norrlands godaste kranvatten och Västerås Svealands godaste kranvatten. 

”Klockrent med en uppiggande, porlande känsla. Ett riktigt lyxvatten. Gnistrande rent och friskt, men ändå smakfullt med karaktär. Ett vatten som andas hälsa och välbefinnande.” Juryns omdöme årets vinnarvatten, från Bromölla.

- Jätteroligt!! Vi visste att vi hade ett bra vatten, men det här känns helt fantastiskt. Vi har så bra förutsättningar i Bromölla, vi har norra Europas största akvifer, så vi behöver knappt behandla råvaran utan luftar bara vattnet. Otroligt kul!, säger Lars Svensson från Skåne Blekinge Vattentjänst, Bromölla godaste vattnet i Sverige och Götaland.

- Att prova vatten i finalen var otroligt utmanande, vilket finlir. Här har vi Sveriges 18 godaste kranvatten, alla perfekta törstsläckare. Skillnaderna är väldigt subtila men juryn är ändå samstämmig om vem som är vinnare, säger Gunilla Hultgren Karell, fast jurymedlem.

Regionala vinnare

  • Godaste kranvattnet i Götaland: Bromölla.
  • Godaste kranvattnet i Svealand: Västerås.
    Klingande klart, ett vatten med svalkande och lite frasig känsla.
  • Godaste kranvattnet i Norrland: Timrå.
    Mjukt och tilltalande vatten med gastronomiska kvaliteter.

- Det känns stort! Vi har bra förutsättningar för ett bra och gott vatten med Badelunda rullstensås, och att vi till och med har det godaste vattnet i hela Svealand känns fantastiskt, säger Göran Vikergård på Mälarenergi, Västerås godaste kranvattnet i Svealand.

- Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel. Att vi nu har ett av Sveriges godaste kranvatten i Timrå gör att man känner sig extra stolt och glad, säger Jan Norberg, Styrelseordförande i Timrå Vatten, Timrå godaste kranvattnet i Norrland.

Jury Gunilla Hultgren Karell, Jan Holmström, Mischa Billing, Ebbe Vollmer och Ann Svensson. Flera ledamöter har varit med i kranvattentävlingens jury sedan starten 1997.

Kommuner som kvalificerade sig till finalen den 21 oktober: Arvidsjaur, Borås, Bromölla, Eksjö, Gullspång, Hylte, Härjedalen, Kalmar, Karlstad, Katrineholm, Kristianstad, Mark, Motala, Timrå, Vimmerby, Vännäs, Västerås, Älvkarleby.

Syftet med tävlingen är att sätta fokus på vårt fantastiska kranvatten; det är naturligt, gott, lokalproducerat och nästan gratis, säger Anna Linusson, VD på Svenskt Vatten. 

#kranvattentävlingen2015 #kranvatten #svensktvatten

Samtliga omdömen – Kranvattentävlingen 2015
Utan inbördes rangordning.

Arvidsjaur
”Rent, friskt och gastronomiskt vatten med karaktär och personlighet.”
Presskontakt: Linda Sundh, 070-964 059 92, linda.sundh@arvidsjaur.se

Borås
”Vitalt vatten med sprudlande känsla. Passar både till vardag och fest.”
Presskontakt: Rebecca Möller, 076-888 75 25, rebecca.moller@borasem.se

Bromölla
Klockrent med en uppiggande, porlande känsla. Ett riktigt lyxvatten. Gnistrande rent och friskt, men ändå smakfullt med karaktär. Ett vatten som andas hälsa och välbefinnande.”
Presskontakt: Lars Svensson, 073-155 37 25, lars.svensson@sbvt.se.

Eksjö
”Glasklart vatten med ren uppfriskande stil. Harmoni och elegans.”
Presskontakt: Torbjörn Johansson, 070-467 56 07, torbjorn.b.johansson@eksjoenergi.se.

Gullspång
”Mineraligt och uppfriskande vatten med elegans att dricka i stora, djupa klunkar.”
Presskontakt: Lars Hammarberg, 076-853 54 52, lars.hammarberg@mariestad.se.

Hylte
”Personifierar själva idén om ett porlande källvatten.
Presskontakt: Carolina Storberg, 073-371 83 67, carolina.storberg@hylte.se.

Härjedalen
”Friskt, mjukt och läskande med en mineralrik och aptitretande finish.”
Presskontakt: Fredrik Busk, 070-284 35 45, fredrik.busk@herjedalen.se.

Kalmar
”Ett fintsmakarvatten av bästa sort. Klirrande klart med härlig fräschör.”
Presskontakt: Jenny Holmgren, 070-249 77 36, jenny.holmgren@kvab.kalmar.se.

Karlstad
Mjukt, friskt och rent vatten med en helande känsla för kropp och själ.”
Presskontakt: Eva-Lena Beiron, 070-549 53 61, eva-lena.beiron@karlstad.se.

Katrineholm
”Törstsläckare av klass. Finstämt med spröd, fin ton.”
Presskontakt: Helen Sylvefjord, 0150-800 109, helen.sylvefjord@sormlandvatten.se.

Kristianstad
”Vatten av bästa slag. Krispigt, virvlande, friskt och vederkvickande.”
Presskontakt: Sven Nilsson, 070-946 90 37, sven.kf.nilsson@kristianstad.se.

Mark
"Helt enkelt förödande gott och vederkvickande.”
Presskontakt: Gunnar Skoglund, 0320-217 109, gunnar.skoglund@mark.se.

Motala
”Ett virvlande, friskt vatten som ger energi och svalka. Ett riktigt supervatten.”
Anders Edholm, 070-522 80 73, anders.edholm@motala.se.

Timrå
”Mjukt och tilltalande vatten med gastronomiska kvaliteter.”
Presskontakt: Magnus Wiklund, 070-570 11 13, magnus.wiklund@mittsverigevatten.se.

Vimmerby
”Förstklassigt vatten med sval elegans. Svalkande och finstämt.”
Presskontakt: Torbjörn Swahn, 0492-76 95 54, torbjorn.swahn@vimmerby.se.

Vännäs
”Friskt och mineraliskt vatten med läskande egenskaper i fin balans.”
Presskontakt: Christer Nygren, 070-346 93 55, christer.nygren@vannas.se.

Västerås
”Klingande klart, ett vatten med svalkande och lite frasig känsla.”
Presskontakt: Göran Vikergård, 073-940 59 10, goran.vikergard@malarvatten.se

Älvkarleby
”Ett spänstigt vatten med fin fräschör och en kristallklar framtoning. Ett riktigt klunkvatten.”
Presskontakt: Therese Staff, 026-175 121, therese.staff@gastrikevatten.se

Svenskt Vattenvision är att Sverige ska ha friskt dricksvatten, rena sjöar och hav och tillgång till långsiktigt hållbara vattentjänster. Vi företräder de kommunala vattentjänstföretagen i Sverige. Medlemmarna i Svenskt Vatten levererar dricksvatten och tar emot avloppsvatten från 8 miljoner anslutna kunder. De är därmed Sveriges viktigaste livsmedelsproducenter och miljövårdsföretag.

Svenskt Vatten företräder även de svenska vattentjänstleverantörerna inom den europeiska vattentjänstsorganisationen EUREAU med 400 miljoner kunder.

Bifogade filer

PDF-dokument

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera